flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Заводський районний суд м. Запоріжжя

Порядок і підстави звернення громадян до судів при реалізації ними виборчих прав та особливості провадження у справах цієї категорії

01 жовтня 2012, 08:54


Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України», прийнятого Верховною Радою України 17 листопада 2011 року, 28 жовтня 2012 року відбудуться чергові вибори народних депутатів України.

Частиною 9 статті 108 даного закону встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади,    органів    місцевого самоврядування,  засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій,  їхніх   посадових   та   службових   осіб, творчих працівників   засобів   масової   інформації,   кандидатів,  їхніх довірених осіб,  партій,  їхніх посадових  осіб  та  уповноважених осіб,  офіційних  спостерігачів,  що  порушують  законодавство про вибори,  можуть бути оскаржені  до  суду  в  порядку,  визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Нормами статті 172 КАС України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного  виборчого  процесу (крім виборчої комісії), якщо таке рішення,  дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо  участі  у виборчому процесі його особисто.

              Суб’єктами виборчого процесу відповідно до статі 12 Закону про вибори народних депутатів є: виборець; Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; партія, що висунула кандидата у депутати; кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

          Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

 

          Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів, є:

1) паспорт громадянина України;

2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України);

3) картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах);

4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

5) дипломатичний паспорт;

6) службовий паспорт;

7) військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

Рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних)  виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів народних депутатів України, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного  адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Позовні заяви може бути подано до адміністративного суду  у  п'ятиденний  строк  з  дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч.6 ст.172 КАС України).

Позовні  заяви щодо рішень,  дій чи бездіяльності виборчої комісії,  членів цих комісій, що мали місце до  дня голосування,  може бути подано до адміністративного суду у строк,  встановлений частиною шостою цієї ж статті (в п’ятиденний строк),  але не  пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування (ч.7 ст.172 КАС України).

Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії,  членів  цих комісій,  що  мали  місце  у день голосування,  під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці,  може бути  подано  до  адміністративного  суду  у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч.8 ст.172 КАС України).

Суд  приймає  позовну   заяву   незалежно  від  сплати  судового збору.  У  разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд  одночасно  вирішує  питання  про  стягнення  судового   збору відповідно  до  правил розподілу судових витрат,  встановлених КАС України (ч.9 ст.172 КАС України).

Суд невідкладно повідомляє відповідну виборчу комісію  та  комісію  вищого рівня про надходження позовної заяви та про ухвалене судом рішення (ч.10 ст.172 КАС України).

Суд  вирішує  адміністративні  справи,  визначені  статтею 172 КАС України,  у  дводенний  строк  після  надходження  позовної заяви. Адміністративні  справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування,  вирішуються  судом у дводенний строк, але не пізніше ніж  за  дві години до початку голосування. Адміністративні справи за  позовними  заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення  голосування.  Адміністративні  справи  за позовними  заявами,  що  надійшли  у  день  голосування, але після закінчення  голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви (ч.11 ст.172 КАС України).

 

Неприбуття у судове засідання  осіб,  які  були  належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду (ч.12 ст.172 КАС України).

Статті 173, 174 КАС України визначають певні особливості в провадженні справ, пов’язаних з виборчим процесом народних депутатів, а саме: позовна  заява про уточнення списку виборців, позовна заява  щодо  дій  чи  бездіяльності  засобів  масової  інформації, підприємств,  установ,  організацій,  їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство  про  вибори,  подається  до  місцевого загального  суду  як адміністративного суду за місцем вчинення дії чи  місцем,  де ця дія повинна бути вчинена.

Порядок оскарження рішення суду першої інстанції передбачений частинами  п’ятою та сьомою статті 177 КАС України, відповідно до яких судові  рішення  за наслідками розгляду справ, визначених статтями  172-175   КАС України,   можуть  бути  оскаржені  в апеляційному  порядку  у  дводенний строк з дня їх проголошення, а судові  рішення,  ухвалені  до  дня голосування, – не пізніш як за чотири  години  до початку голосування.

Суд  апеляційної  інстанції  розглядає  справу у дводенний строк  після   закінчення   строку   апеляційного   оскарження   з повідомленням осіб,  які беруть участь у справі. Апеляційна скарга стосовно судового рішення,  що було ухвалене до  дня  голосування, розглядається не пізніше ніж за дві години до початку голосування.